Tradycyjna Obróbka Lnu

Len uważany jest za jedną z najstarszych roślin uprawnych pozyskiwaną już 6 tysięcy lat temu w Mezopotamii.Z łacińskiego nazwa len oznacza – najpożyteczniejszy. Wykorzystywany w medycynie, w kuchni, w kosmetyce, w tkactwie, przemyśle oraz rzemiośle. Można by rzec, że to roślina do zadań specjalnych. Nie dziwi więc, że ludowy folklor obfituje w mnóstwo przysłów o lnie, które poznajemy podczas interaktywnej lekcji. Do wyboru mamy dwa rodzaje zajęć opartych na teatralnych działaniach:

• „Jak to ze lnem było”

Taki tytuł nosi baśń Marii Konopnickiej, w oparciu o to dzieło prowadzona jest lekcja. Uczestnicy przebierają się w stroje i odgrywają spektakl o królu, który po wielu perypetiach odkrywa len niczym ukryte pod ziemią złoto. W spektaklu wykorzystywane są interesujące rekwizyty,takie jak: kołowrotek, cierlica, międlica oraz len.

Ilość uczestników: 26- 40, czas trwania: 75 min., wiek: od 4 lat wzwyż

• „Od ziarenka do włókienka”

Lekcja zbudowana na kanwie  baśni J. CH.Andersena „Len”. Podczas interaktywnych zajęć poznajemy proces powstawania lnianego płótna. Roślina opowiada o trudach jakie znosi, by zostać piękną tkaniną.

Ilość uczestników: 26 - 40, czas trwania: 75 min., wiek: od 10 lat wzwyż

Opłaty do 30 uczestników: 19 zł/os. powyżej 30 osób 17 zł/os.