W sobotę 11 listopada w godzinach 11.00 – 14.00 Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli zaprasza na Święto Niepodległości w skansenie oraz w Zielonej Górze na deptaku.

NA TERENIE SKANSENU

11.00 – 13.00 zwiedzanie ekspozycji muzealnych z okresu Powstania Wielkopolskiego:

• Autorska Wystawa :          „ Chata ze wsi Łomnica – Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1920”

Nadzór Merytoryczny autora wystawy starszy kustosz Irena Soppa

11.00 – 13.00 zwiedzanie pozostałych ekspozycji muzealnych

rozpocznie się o godz. 11.00  zbiórka osób zainteresowanych przy kasie biletowej – obiekt zabytkowy z Rybakówki  a następne grupy będą oprowadzone o pełnych godzinach 12.00, 13.00, 14.00 :

• Zwiedzanie Rozpocznie się od sektora Wielkopolskiego – Chałupy z Kargowej, z Potrzebowa, wieży winiarskiej z Budachowa, zagrody i chałupy z Krobielewa wraz z wystaw na strychu skrzynie i kufry

„ SKĄD I DOKĄD „ w 70 rocznicę wielkiej emigracji 1944 – 1958, chałupę z Pszczewa, kuźnię z Kosieczyna, Zagrodę ze wsi Łomnica wraz z chałupą. Wracając  turyści zobaczą ekspozycje w zabytkowych obiektach architektury Łużyckiej  ( wystrój Bukowiński, Lwowski, Tarnopolski ) +  ukazana zostanie Wielokulturowość Regionu Lubuskiego w wystawach :

1. „MASZYNY ROLNICZE SKOK CYWILIZACYJNY”
  2. „DAWNY TRANSPORT WIEJSKI „
  3. „PRZETWÓRSTWO MLEKA”
  4. „ARCHAICZNE NARZĘDZIA UPRAWY ROLI”

Osoba oprowadzająca po ekspozycjach pani przewodnik Barbara Zatwarnicka

• Zwiedzanie Zagrody Kamiennej wraz z wystawami:

„TKANINY I STROJE” ,

„GABINET MYŚLIWSKI „ ,

„ NIEZALEŻNY ŚWIAT KOLORAMI OPISANY”

Osoba oprowadzająca po ekspozycjach pani przewodnik Bożena Modlińska

• Oprowadzenie po wystawie prac rzeźbiarskich oraz wykład pod tytułem

„ HISTORIA NIEPODLEGŁOŚCI DŁUTEM PISANA”

autor prac rzeźbiarskich pan Jan Papina

11.00 – 15.00 – Pieśni powstańcze w plenerze skansenu

11.30,   13.00   – (EKSPOZYCJA  - budynek Administracyjny – Leśniczówka )

Prezentacja multimedialna na temat zwycięskiego zrywu niepodległościowego z lat 1918 –1920. Animacja filmowa na bazie oryginalnych zdjęć ze szklanych negatywów (ok30 zdjęć) z okresu Powstania Wielkopolskiego  ze Zbąszynia. Portrety żołnierzy, cywilów, działania na froncie oraz zniszczenia wojenne zostaną ukazane w technice 3D i pokazane w ruchu.

12.00 (EKSPOZYCJA  - budynek Administracyjny – Leśniczówka )

Seminarium popularno-naukowe „Zarys Powstania Wielkopolskiego”. Echa Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Lubuskiej – znaczenie w kontekście regionu.

mgr Rafał Wesołowski – pedagog, historyk, regionalista. Członek założyciel Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej, obecnie prezes Fundacji „Lubuska Inicjatywa Pozarządowa „.

13.00 Degustacja powstańczej grochówki  - zagroda z Łomnicy

MUZEALNE DZIAŁANIA  W MIEŚCIE

godz. 16.00  (budynek Lubuskiego Teatru – gabinet Dyrektora)

seminarium popularno-naukowe „Zarys Powstania Wielkopolskiego” - Rafał Wesołowski historyk, regionalista

godz. 16.00   (namiot muzealny przy Teatrze)

punkt powstańczy Muzeum  Etnograficznego w Ochli -  degustacja żołnierskiej „strawy”  oraz konkurs „skrzynka powstańcza”

godz. 17.00  (scena plenerowa przed pomnikiem Bachusa)

koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu  Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod kierownictwem Czesława Grabowskiego oraz prezentacja multimedialna  „zryw niepodległościowy  z lat 1918-1920”

Wstęp wolny

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.